Haber

DSÖ: Gazze’de sağlık hizmetlerine erişim neredeyse imkansız

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Doğu Akdeniz Bölge Ofisi Direktörü Ahmed el-Manzari, İsrail baskınları altındaki Gazze’de “sağlığa erişimin ve onurlu yaşam hakkının neredeyse imkansız olduğunu” belirtti.

Manzari, DSÖ’nün X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla Gazze’deki Filistinlilerin en temel insan haklarından mahrum bırakıldıklarına dikkat çekti.

Manzari, “Gazze halkı son saldırılardan önce sağlık hizmetlerine erişimde zorluk çekiyordu. Artık temel insan hakları olan tıbbi bakım ve onurlu bir yaşam sürme hakkı neredeyse imkansız hale geldi.” dedi.

Gazze’de benzeri görülmemiş ve vahim bir kriz var; Sivillerin, sağlık ve insani yardım çalışanlarının ve hastaların büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Manzari, “İsrail-Filistin çatışma bölgesi”nin dünyadaki en büyük insani acil durumla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Manzari, insanı diğer canlılardan ayırmak için getirilen uluslararası insani hukuk ve kurallara saygı gösterilmesi ve bu felaketin bir an önce durdurulması gerektiğini belirtti.

kulpajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu