Yaşam

Türkiye, Avrupa’dan En Çok “Plastik Atık” İthal Eden Ülke Oldu

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), zaman zaman Avrupa Birliği’nin Atık durumuna ilişkin raporlar yayınlar. Bu raporlardan biri de sendikanın dünyanın geri kalanına ne kadar atık ithal ettiğini listeleyen “atık” raporu. 2018 yılına kadar atıklarının büyük kısmını Çin’e ithal eden AB, Çin’in atık plastik ithalatını yasaklamasının ardından Türkiye’yi öne çıkardı.

2022’de AB dışında En çok ihraç edilen geri dönüştürülebilir atıklar listesine baktığımızda ilk sırayı kağıt alıyor. Kağıt atıklarının ardından plastik ve cam atıklar geldi.

319 bin ton geri dönüştürülebilir plastik ithal edildi

Türkiye, AB dışına gönderilen geri dönüştürülebilir plastiğin yüzde 29’unu oluşturan 319 bin ton atığı işledi. Türkiye’yi yüzde 17 ile Endonezya ve yüzde 15 ile Malezya takip etti. 2022 yılında AB üyesi ülkelerin toplam sayısı artacak 1,1 milyon tondiğer ülkelere geri dönüştürülebilir plastik ürünler ithal ettik.

Türkiye, AB’den en fazla kağıt atığı ithal eden ülkeler arasında da üçüncü sırada yer aldı. AB’nin toplam 4,9 milyon tonluk geri dönüştürülebilir kağıt ihracatının yüzde 12’si Türkiye’ye yapıldı. Türkiye bu metrikte 3. sıra gerçekleşti. AB, 2022 yılında sınırları dışına toplam 6,4 milyon ton geri dönüştürülebilir atık ihraç edecekken, toplam ihracatın maliyeti ise 2,5 milyon ton olacak. 1.378 milyar dolarolmuş.

sarizajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu