Ekonomi

Türkiye yabancı yatırımcıların desteğini aldı

Yabancı yatırımcılar ekonomi politikalarını olumlu buluyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Bölge Baş Ekonomisti Roger Kelly, Türkiye’nin son dönemde genel kabul gören istikrar sağlayıcı normalleşme (ortodoks) adımlarının olumlu sonuçlarının ekonomide görülmeye başladığını belirtti. Kelly, “Türkiye’nin ortodoks para politikasına geçiş vaadi ve bu vaadin art arda önemli faiz artırımları, likidite ve kredi sıkılaştırması yoluyla yerine getirilmesi yatırımcıların onayını aldı. Bu onay (Türkiye’ye) şunları içeriyor: sermaye girişinin artırılması, kredi risk primi (CDS) ve devlet tahvili getirilerindeki düşüş” dedi.

Merkez Bankasının güvenilirliği artacak

Türkiye ekonomisinde mevcut politikaların devam ettirilmesinin gelecekte birçok alanda olumlu sonuçlar doğuracağını ifade eden Kelly, şöyle konuştu: “Bu yeni yaklaşım sürdürülürse Merkez Bankası’nın kredibilitesi artacak ve enflasyon beklentileri daha da sabitlenecektir. Bu gelişmeler orta vadede enflasyonun düşürülmesine yardımcı olacak ve Merkez Bankası’na “Banka rezervlerinin yeniden artırılmasını sağlayacaktır.”

Türkiye’nin mali durumu güçlü

Kelly, TL’de son dönemde yaşanan değer kaybına rağmen Türk bankalarının sermaye düzeyleri ve aktif kaliteleriyle iyi bir görünüm sergilediğini belirtti. Kelly, “20 yıl önce finans sektöründe yapılan reformlar sağlam bir bankacılık departmanının ortaya çıkmasını sağladı. Türkiye’nin mali durumu güçlü, kamu borç düzeyi emsallerine göre düşük.”

haberkarakopru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu